Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2012-08-29, 17:37
våga våga är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 322
Standard Sv: Problem med bankomatuttag på Koufonissi

På Koufonissi tar kontanterna regelbundet slut i bankomaten, och då måste bankpersonal komma med båt från en större ö och fylla på automaten. Det kan ta några dagar, speciellt om det är helg. Hotellägare m fl är vana vid detta och man kan oftast sätta in pengar på hotellets konto så fort man kommer till en bank, om kontanter saknas på ön.

I september är det inte särskilt många turister på ön så då räcker pengarna i bankomaten längre. Om du bara ska stanna några få nätter är mitt råd att du tar med kontanter för detta, stannar du längre hinner du säkert ta ut pengar utan problem.

Att de inte tar emot betalning med kort handlar inte bara om skatten, de flesta är nu tvungna att betala sina leverantörer av livsmedel och andra varor kontant vid leverans - annars får de inga varor! Kortföretagen tar ju också ut avgifter från hotellen, en utgift som tynger en ansträngd ekonomi och som kan sparas in om gästerna betalar kontant. Om du vill vara säker på att hotellet, tavernan eller butiken betalar skatt för inkomsterna från dig är det bara att begära att få kvitto!
Våga
Svara med citat