Sv: Äntligen Sifnos
Sitter på Pipis cafe och har ätit varsin glass. 32 grader på termometern och knappt någon vind alls, vattnet är så ljummet så det är knappt lönt att bada.
Sedan ett par dagar tillbaka är det tragiskt lite turister här, det är lugnt på stranden och det är lugnt på cafeer och tavernor, känns inte så roligt då man tänker på alla som ska leva kommande vinter på detta.
Här i Kamares har åtminstone 2-3 kaffe/ölställen slagit igen sedan vi var här för två år sedan men det har faktiskt kommit en ny souvenirbutik precis bredvid kyrkan, verkade vara samma som även finns i Apollonia där vi var här om dagen.
Jag såg att jag skrivit fel när vi åker hem. Vi åker härifrån på lördag och flyger från Santorini natten mellan måndag o tisdag.
Mvh Janérik
|