Visa ett inlägg
  #12  
Gammal 2012-07-03, 11:46
laeros avatar
laero laero är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Borås
Inlägg: 1 026
Standard Sv: Hoppsan ! Vi ska till Kreta, vill ha tips.

Vi är nu hemma igen efter en mycket trevlig tur på Kreta. Efter utvärdering av tips blev det så här; Vi startade med 2 nätter i Maleme och såg Chania stad samt hann med biltur på nordvästra delen med bla Afrata och bad på den halvön. Sedan 4 nätter i Paleochora med diverse utflykter, bla Elafonissi och vandring ner genom Agia Irini-ravinen. Därefter med bil till Chora Sfakion där bilen parkerades och färja bordades för färd till Loutro. Vi bodde sedan 2 nätter i Loutro. Tyvärr var det på tok för varmt för vandringar, istället hyrde vi båt en dag och gjorde lite strandhugg utmed kusten. Vår tur avslutades sedan med 2 nätter i Georgiopolis där värmen var mer behaglig innan vi nyttjade våra enkelflygbiljetter hem med Fritidsresor till Landvetter.

Vi hade planer på att ta oss längre österut också men med bara 10 dagar går det inte att gapa över för mycket så det får bli en annan gång. På det hela taget gav det mersmak att semestra på Kreta på detta sätt. Enda smolken var att det verkar vara katastrof för turistnäringen men det ska jag skriva om i annan tråd.


Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Hoppas flyget går i tid från Kalmar.....annars är vi hemma i kväll!
Tackar för omtanken, men flyget funkade perfekt. Kalmars lilla airport var en positiv upplevelse, sällan man kan kalla en flygplats gemytlig

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
...Loutro. Stannat där några dagar och njutigt av tystnad, god mat och fina vandringar, samt spanat efter gåsgamar.
Gåsgam sågs från bilen norr om Paleochora annars var det ganska dåligt med fågel i hettan så här pass långt in på sommaren. Det intressantaste i övrigt var nog en trädgårdsträdkrypare vid dammarna nedanför Argiopoli


Lars

Senast redigerad av laero den 2012-07-03 klockan 12:44.
Svara med citat