Γεια σαs!!
Har varit på Limnos 2 ggr och det är en underbar ö... Dock ej med charter eftersom min pojkväns familj är därifrån och har hus där.
Danska Skibby började med charter dit redan i somras. De flesta turister är annars från UK, Italien och Holland. Vet inte om det är direktflyg eller inte men sant är att mer charter dit är på gång. Och flygen landar på Limnos, ingen båttransfer. Hotellen som Skibby använder sig av är nybyggda eller nyrenoverade.
Tycker dock att om man stannar mer än en vecka ska man åka med på några av utflykterna eller hyra bil el. vespa för att upptäcka resten av ön. Det är värt det jag lovar. Finns jättefina stränder i Myrina o Plati och mycket god mat. Själva byn Plati är jättemysig.
I augusti är det mycket folk, som på alla öar i Grekland eftersom grekerna, de flesta i alla fall, har semester då.
Berättar gärna mer om Limnos för dem som är intresserade.