Sv: Grekland lägger om rodret!
Dagen idag har varit ganska fadd.
Plenisalen nästan folktom med endast några få talare och ingen tolkning (översättning) alls. Markant skillnad mot igår med andra ord. Nu vidhåller man att förtroendeomröstningen sker imorgon 12:00. Det ska bli intressant att se. Privat gissning är 24:00.
Däremot så har fokus tydligen hamnat på Yiorgos Karatzaferis, ledare för Laos (ultrahögern). Där sker den vanliga smutskastningen så det är inget nytt under solen.
Uppgörelsen ska viss vara klar och presenteras över hur de som fått sparken inom offentliga sektorn ska hanteras. Uppsägningarna verkställs den 25:e november. De kommer att få 60% av normlön (780€) under tolv månader, och har de under den perioden inte fått något erbjudande om nytt arbete inom någon förvaltning hamnar de i de arbetslösas skara.
IKA blöder fortfarande pesionsutbetalningar till avlidna personer. De påstås vänta in svar på om de är i livet eller inte! Avsluta utbetalningarna omgående så lär de nog få höra vilka som lever eller är döda.
Den offentliga sektorns enhet för utbetalning av engångspensioner (omslutning 2 miljarder €) har också slut pengar. Utbetalningarna släpar efter cirka två år tillbaka i tiden samtidigt som det ligger 43 000 fall och väntar på att överföras till utbetalning.
Idag är det dagen för början på studentupproren 1973 vilka senare ledde till militärjuntan fall. Detta firas eller sörjs idag, onsdag och torsdag och orsakar ett visst trafikkaos i Athens. Hur nu trafiken i Athens kan bli mer kaotisk än den redan är. Jag kör gärna bil i London, Paris och Berlin, men när det kommer till Athens så vägrar jag.
//Uffe
|