Visa ett inlägg
  #109  
Gammal 2011-11-08, 14:17
mouche mouche är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 730
Standard Sv: Grekiska krisen

Citat:
Ursprungligen postat av UlfWiman Visa inlägg
Räntan är den ränta som gäller för upplåning på den öppna marknaden som It hittills har gjort och även Gr tidigare. När den går över 7,0% tvingas landet att gå till ECB och begära nödlån likt Gr har fått göra och hamnar då i ett annat läge.

Det är därför It är på väg in i samma sits som Gr fast med betydligt större pengar. Allt detta finns reglerat i EU:s regelverk.

Jag förstår heller inte var Gr ska få pengar ifrån till pensioner och dylikt om inte 8bn € betalas ut...

//Uffe
Tja! 28. oktober kan man lese:

Fredag har Italia utstedt flere obligasjoner, og for alle peker rentepilene oppover i forhold til forrige gang.
Gjennomsnittsrente for de treårige statsobligasjonene som fredag ble utsted - til sammen på 3,1 milliarder euro - endte på 4,93 prosent, opp fra 4,68 prosent for en måned siden.
Renten på obligasjoner med løpetid frem til 2017 endte på 5,59 prosent, mens renten for obligasjoner med løpetid frem til 2022 endte på 6,06 prosent.
Totalt hentet Italia fredag inn 7,9 milliarder euro.