Citat:
Ursprungligen postat av Riitta
Du får mig och tänka på förra november när jag frossade på granatäpplen och mandariner på karpathos  Hotellfamiljen och andra vänner såg till at det aldrig var brist på frukt i mitt rum
Nu köper man mycket osmakligare mandariner för dyra pengar här hemma
Riitta 
|
Det är ju inte direkt säsong för mandariner i affärerna här hemma nu men de svenska äpplena finns fortfarande i affärerna och de är goda. Har även köpt persimon från Italien som var helt fantastiska och granatäpplen från Turkiet.
Jag tycker att granäppelkärnorna passar perfekt att strö över en tallrik med seranoskinka, de små avlånga tomaterna som finns i välsorterade ICA affärer och getost. Ringla sen över lite vällagrad balsamvinäger så är det en underbar måltid eller en perfekt förrätt. Själv ska jag göra Mennerheims äppelkaka idag med svenska äpplen.
Eva