Citat:
	
	
		
			
				
					Ursprungligen postat av  Arne
					 
				 
				Jag har kontrollerat lite bakgrundsfakta i denna stridsvagnsaffär. Så här ligger det till;  Usa erbjöd under våren 2010 den grekiska staten att kostnadsfritt få övertaga 400 st begagnade men fullt funktionsdugliga stridsvagnar av typen M1 A1 Abrams. Vagnarna var ställda i förråd och övertaliga. 
  
Grekland skulle endast få svara för fraktkostnaden från Usa samt kostnaderna för viss renovering och modernisering. Denna summa skulle landa på i runda slängar 50 Miljoner Euro totalt. 
  
Den grekiska armén har i nuläget en samling tämligen ålderdomliga stridsvagnar av typ M 48, dryga femtio år gamla och med våldsamma driftkostnader. 
  
På sikt menar alltså det grekiska försvaret att kostnaderna skulle minska med de modernare vagnarna. 
  
Arne 
  
Fd Löjtnant i pansartruppernas reserv 
			
		 | 
	
	
 
Se där! Löjtnant Arne bringar ordning i leden. Jag visste att det var nåt annat under ytan. En besparing (om man nu ändå ska ha tanks, förstås!)
/Netwolf