NU är det dax att soltorka årets tomater
Vi köpte ca: 4 kg körsbärstomater och dom var fina ca: 100 st/kg. vi lät dom mogna lite ett par dagar sen var det att slipa kniven och dela dom på mitten.
Det tog några timmar att göra men sen på med havssalt från Gavdos samt timjam.
Det tar runt 3 dagar att få dom fina och visst går det att torka i ugnen men då är dom ej soltorkade utan ungstorkade om det nu betyder något för smaken vet jag ej men för känslan.
Vi lägger dom sedan i olivolja för förvaring.
I år torkade vi ett antal lite extra så dom blev knapriga som chips och det var gott med kallt vitt vin...
Det är också en fin present att sända till folk som en Kreta hälsning. Det blir mycket i en liten påse.
Men 4 kilo tomater blir inte många hekto soltorkade tomater om man använder dessa små körsbärstomater men ojoj så gott att ha i en sallad eller i en god sås.
Olle