Visa ett inlägg
  #67  
Gammal 2011-07-17, 16:10
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Nejdå, jag saknar ingenting

Den här tråden vinglar lite hit och dit...

Får jag klargöra vattenfrågan.
Detta gäller för Kalymnos, andra ställen får nån annan ta.

1. Vattnet i kranen är det inget fel på, typ cryptosporider eller sånt. Däremot kan det kännas lite salt, vilket inte spelar nån roll vid tandborstning eller potatiskokning, men det blir inget gott kaffe, tro mig. Håret kan också kännas lite stelt efter tvätt och den vattenkokare jag har till diskvatten kalkar igen rätt snabbt.
Detta är alltså regnvatten som filtrerats genom jordlagren och genom DEYAK:s försorg kommer till våra vattenkranar. På vintern , när det regnat, är det mindre salt.
2. På flera ställen på ön kan man hämta dricksvatten som uppenbarligen kommer från borrade brunnar och inte är salt. Härom året hittades en rik vattenådra i Chorio och ett nytt tappställe anordnades bakom Stadion. I fiol fick man utmärkt resultat vid brunnsborrning i Paleonisis, på "baksidan" , så nu har man både el, väg och vatten till den byn.
Det här vattnet är smakneutralt men har stor andel kalk eller vad det nu är, som blir kvar i min andra vattenkokare,
3 Avsaltningsanläggningen i Skala fungerar bra och förser Skala och Emborio med bra vatten. Flera såna planeras, men den dåliga ekonomin har bromsat detta. (En privatperson vill investera men just ingen tror på hans ärliga ansikte...)
4. Köpa vatten kan man göra , dels överallt i stan, dels av transportörer som hämtar med trehjulsmoppar, dels med små tankbilar som kör runt.
5 Många hus har cisterner för regnvatten och använder der till vattning och sånt. Jag känner folk som kan växla mellan cisternvatten och kommunalvatten på ett enkelt sätt, om jag vill göra det måste jag krypa under trappen och slå på elpumpen.

Vatten är så viktigt och det blir tydligt när det inte fungerar som det ska.
Svara med citat