Sv: Vykort?
Vi har ganska stor erfarenhet av att anlita grekiska posten (som före detta svenska postarbetare).
Senast skickade vi några vykort från den lilla orten Souga på södra Kreta. Vi hade lite funderingar på om brevlådan överhuvud taget tömdes, det fanns ju inget postkontor där, så vi frågade en svensk kafeägare. Jo, sa hon, den töms tre dagar i veckan. Nu var detta inför pingsthelgen, så korten kom fram till Sverige nästan två veckor senare.
När vi var på lilla Fourni skickade vi ett 20-tal vykort, i form av små musmattor. Inga kort hade kommit fram efter 1 månad. Vi tog då kontakt med internetansvarige på Fourni. Vi fick till svar att postmästaren hade dött under tiden vi var där. Han hade till uppgift att tömma brevlådan, så ingen annan hade gjort det! Sedan började "korten" komma. Cirka 10 kom fram. Jag tror att det var "attraktiva" vykort, antingen i Grekland eller i Sverige.
Men normalt tar det en vecka.
Priset i hastighet tog doch det trekilospaket med ouzo, som vi skickade till en vän i Umeå. Skickade paketet från postkontoret på Naxos en tisdag. Torsdag var det "flygaredagen" i Sverige. Fredag förmiddag kom en postchafför hem till vår vän i Umeå och levererade paketet!
Birgitta.
|