Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2011-07-03, 10:11
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: En vintermånad på Kreta.

Grattis och visst var det ett enkelt beslut att fatta.
En månad på Kreta vintertid flyger minst lika fort som under andra årstider, så sysselsättningsproblem tror jag inte ni kommer att uppleva.
Kreta är ju en helt annan ö, naturen vaknar till liv igen, turisterna är borta ja åtminstone nästan och kretensarna firar det de kan komma på att fira.
Bara förmånen att få laga maten själv är ren lycka med alla fina råvaror.
Julmaten är naturligtvis ett kapitel för sig men det mesta brukar gå att fixa till.
Första gången vi skulle göra glögg då kan jag säga att vi hade riktigt kul. Vad det smakade nja det var väl i alla fall lite likt......på långt håll.
Julgranen har varit lite marigare, en gång trodde vi att vi hade hela poliskåren efter oss uppe i bergen. 4 stora jeepar följde efter oss och i bakluckan låg en tjuvhuggen "gran". Till slut vände de av till höger och vi kunde pusta ut.
Vi skall själva köra ned till Kreta i september och stanna ett tag, så vi kommer att hålla utkik efter ett par med staffli som kanske letar julmotiv på södra Kreta.
Bara att uppleva julen därnere kommer att bli en upplevelse och ett äventyr i sig.
lars
Kriti stin kardia mou
Svara med citat