Citat:
Ursprungligen postat av Monica P
Men vad menar du med tingeltangel?
|
Tja, allt det som förekommer på en charterort. Vattenaktiviteter som seajets, skärmflygning, skräniga musikbarer, souvernirshoppar med samma sortiment etc etc.
Citat:
Ursprungligen postat av ofelia
Bo på Telendos istället. Där är det definitivt fritt från charterkänsla och tingeltangel.
/Ofelia
|
Ja, vi har funderat på det.
Citat:
Ursprungligen postat av Sevasti & Eleni
Det finns inte mycket charter i Myrties, det är mest privat uthyrning i mindre hotell och villor. De fåtal charterhotell som finns i denna vackra, mysiga by är små och trivsamma. Något tingeltangel finns inte i Myrties om du med det menar försäljning av allsköns prylar av typ färggranna smycken och souvenirer. Myrties är en lugn och behaglig liten by och bedövande vacker 
Kan varmt rekommenderas
Siw o Lena som kom hem från en underbar tvåveckors vistelse i Myrties på Kalymnos för exakt en vecka sedan  
|
Det låter som skön musik i mina öron. Har du något bra boende att rekommendera? Gärna med utsikt, så man kan se den omtalade solnedgången.
/Netwolf