Onsdag 8 Juni. Sougia
Onsdag 8 Juni. Sougia
Vi sitta nu wlan-fiket att hamra denna rapport samt lyssna vi samtidigt till morgonekot i P1. Så bra att man kan plocka fram det tidiga ekot i listan.
Det verkar bli lika varmt denna dag. 30 grader redan klockan 08.00 och obeslöjad sol. Men, vi ska ej klaga. Ac-n på rummet fungerar precis perfekt och giva svalka vid såväl siesta- som nattvila.
Under gårdagskvällen spisade vi middag på tavernan allra närmast hamnen. Tavernan heter Lybicon och serverar god och prisbillig mat.
Man har en trubadur, bördig från Danmark, som underhåller gästerna var kväll.
Vi noterade i morse att ett par turister valt att övernatta på byns suveränt mest prisbilliga härbärgesalternativ, nämligen i egna sovsäckar under det stora tamariskträdet nere vid stranden. Detta förfaringssätt verkar vara helt accepterat i byn.
Här på wlan-fiket överraskades vi i morse. Den servitris vi under gårdagen talade engelska med, visade sig vara svenska och bosatt här på Sougia tillsammans med sin grekiske man. De bor här året om i ett litet hus.
Att taga sig till och från Sougia är lätt. Endera med kustfärjorna eller så med bil eller buss längs den vindlande serpentinen över bergen. Uppenbarligen är vägen ändock av hyfsad kvalitet eftersom en fullstor linjebuss trafikerar traden. Byns enda taxi är en åttasitsig Mercedes som säkerligen sett bättre dagar.
Vandrarturisterna bokar i arla morgonstund taxin för att fara upp i bergen, och sedan taga en vandringsled tillbaka hit. Det brukar ta hela dagen innan turisterna är tillbaka.
I soldiset vid horisonten kan vi idag skåda greklands sydligaste ö, Gavdos. Ön är belägen cirka tio distansminuter syd från Kretas sydkust.
Trenne bilder finnes i bildgalleriet under ”onsdag 8 juni”
Vi har nu avverkat tio av trettio dagar här på Kreta. Tjugo dagar återstår.
Nu är det ordentligt varmt i havsvattnet. Många turister ligga i flera timmar i det azurblå vattnet.
Arne och Birgitta
|