Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2011-04-21, 16:59
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Torsdag eftermiddag 21 April.

Torsdag eftermiddag 21 April.

Strax vid lunchtid tog vi promenaden längs strandvägen till Agia Anna. Vi stannade naturligtvis till vid Fotis taverna att kolla om de hade öppet.

Jodå, det var öppet, men att sitta vid det blå utebordet var ej att tänka på. Det blåste attan längs hela kustvägen. Vi fick ta kruset inomhus att klyva. Tre€ , samma pris som förra året.

Så vandrade vi vidare. Ett par hundra meter från Fotis var det kaos på vägen. En jättelik grävskopa blockerade vägen tillsammans med stora klippblock. Bilar kunde ej passera. Det visade sig vara ett stort jobb att reparera en vägskada sedan vinterns stormar. De stora vågorna hade underminerat vägbanken.

Väl framme vid Taverna Gorgona kunde vi genast konstatera att sommaren nu var på väg. Åtta prydliga bord hade ställts ut på altanen utanför de tunga glasdörrarna. Vi valde ändock att sitta inne enär vindarna voro enerverande starka. Mycket folk i lokalen.

Vi avnjöt en god lunch att sköljas ner med ett litet krus vitt. Till notan, på 12€ erhöllo vi varsin Ouzo med is on the house.

Så promenaden hem till hotellet. Vi gladdes särskilt över att solen och en molnfri himmel var permanent. Halvvägs hem blevo vi oväntat enleverade av Vaggelis hustru Effie. Hon kom med sin lilla bil att erbjuda oss fri skjuts hem. Men så snällt.

Torsdagens bilder återfinnes i bildgalleriet under ”torsdagen 21April”

Arne och Birgitta
Svara med citat