Sv: Mini tåg?
Förra sommaren tog jag och mannen en tur med minitåget till Blue Lagon. Vi blev lovade en fantastisk resa med ett mysigt stopp vid sjön Agia. Döm om min förvåning när vi kom fram, där var ett kärr som var så smutsigt och absolut inget att se. Däremot fann ett café där de ville att alla resenärer skulle köpa diverse varor så som glass, läsk och kaffe.
Där stannade vi i cirka 30 minuter, därefter fortsatte färden på dåliga grusvägar fram till en apelsinodlare som sålde apelsiner, vindruvor och raki. Det stoppet varade cirka 15 minuter.
Sedan bar det av hemåt igen och vi blev avsläppta i Plantanias. Turen blev väl inte precis som vi tänkt, men vi skattade gott åt hela äventyret. Ingen resa som jag rekommenderar, men smaken är ju som baken, och det finns säkert folk som tycker turen är fantastisk. Men inte jag.
//Ingela
|