Nu har jag inspekterat vår bostadsrättsförenings övernattningsrum som är ett alternativ till hotellrum om man tycker det blir för dyrt att komma med både resa och hotellrum.
Det är en dublett, i källarplan med fönster högt upp alltså. Man kommer in i en "sällskapsdel med soffa /bord samt matbord med 4 stolar köksdel med micro, kyl, vattenkokare lite porslin men inga kokplattor. En diskho finns.
Sen är sovdelen lite upphöjd i ett annan plan med tre trappsteg. Där finns två sängar med sängbord, en byrå samt en golvspegel. En korgstol fanns också.
Allt är nyligen målat och det är möblerat med IKEAmöbler. Enda nackdelen är att man får hänga upp plädar för de små fönstren då det inte finns rullgardiner.(Jo de finns men, är inte uppsatta, då alla fönster i föreningens lägenheter och källare ska bytas ut nu de närmsta tre månaderna och då finns persienner i de nya fönstren) Jag tycker det är ett helt godkänt övernattningsalternativ för 150kr /pers/natt. Lakan och handdukar måste tas med men övriga sängkläder finns. Städar gör man själv efter sig, dammsugare finns.
Toa med nykaklad dusch finns i källargången några meter bort.
Det var lite info om någon behöver rum för att komma till festen
Lissi