Sv: Sunwing Resort Makrigialos
1/ Finns supermarkets längs hela bygatan. En direkt utanför Sunwing. Beror på varan vilken supermarket som är billigast. Ett riktmärke är att alla supermarkets utanför anläggningen är billigare än minimarket. Men det är skönt att minimarketen finns när man vill ha en läsk, brödbit eller glass snabbt.
2/Ja, du får räkna med att köpa vatten. Kretas vatten ur kranen är inte särskilt bra i långa loppet. Innehåller väldigt mycket salter. Men vattnet är billigt om du köper sex på en gång och finns i olika prislägen. Vi köpte sex stora vattenflaskor för kring 2 euro totalt. Helt okej vatten.
3/hotellområdet är säkert. Litar du på att barnen fixar att inte bada utan vuxen i närheten eller att de kommer om något händer kan du gott låta dem springa runt lite. Det gör alla andra ungar.
4/Vet inte om all inclusivereglerna eftersom vi inte hade det. Tror dock knappast att de vill att man tar med sig maten.
5/Lite förvirrande att veta vilken buss man ska på. Sunwingpersonalen är inte klockren på att visa. Vi hade problem att hitta rätt buss, våra kompisar som kom en vecka senare likaså. Fråga detaljerat var bussen står och be dem peka ordentligt för att slippa virra runt.
Bussen har luftkonditionering. Kanske inte världens mest effektiva, men hyfsat okej. Se till att barnen inte ätit massor av glass eller söta saker innan de sätter sig på bussen, brukar bli lättare att bli åksjuk då. Se till att barnen kan titta ut och ladda mp3 med bra skiva eller bok. Så går det nog bra. Bussresan är lång, men väldigt vacker.
6/Ta med myggmedel!! Finns små apparater man kan köpa tabletter till på rummen, men vi föredrog Mygga. Det finns mycket mygg på kvällarna. Testa Tramultana som jag skriver om i inlägg ovanför om ni får möjlighet. Verkligen jättegod grekisk mat och dessutom billigt och bara fem minuters gångväg från hotellet.
|