Citat:
Ursprungligen postat av inkfish
Jadå, det lät lite överseende bara, det där "vänta tills du får barn  "
Fast jag tycker fortfarande inte att evols frågeställning handlade om "motvilja mot barn". Den verkade handla vara "varför är det just svenska barnfamiljer som åker till Tilos?" - ungefär som Koufonissi, alltså, som är känd som svensk barnfamiljsfavorit.
Därför tyckte jag att det vore synd om tråden skulle handla om barnfientliga resenärer.
|
Jeg synes du er veldig "snill" mot Evol, Inkfish
Siden jeg er norsk har jeg vel ikke "stemmerett" når det gjelder å tolke svensk
- men jeg tillater meg likevel å komme med m i n oppfatning av Evols første innlegg der ham skriver :
"
Barnfamiljer har ju en redan en ofantligt mängd alternativ att sålla mellan. Tilos besökare är överlag par i alla åldrar, dock mest äldre britter och endel danskar och svenskar. De flesta svenskarna jag stött på, på Tilos hör dock till kategorin - barnfamiljer! Den enda nationaliteten som har barn med sig i släptåg är alltså svenskar."
I m i n e ører oppfattes
meningen som om det like gjerne kunne stått :
Når alle andre nasjoners barnefamilier har vett til å holde seg unna Tilos, h v o r f o r kan ikke svenske barnefamilier også gjøre det!