Det är så gott som vindstilla och naturmetoden talar för ca +27 grader när jag tar ut hundarna på morgonpromenad vid 10. Solen gassar obarmhärtigt och jag bär med mig en hink vatten till de två vildarna. Inne i skuggan under olivträden är det rätt behagligt att sitta, om man bara slapp röra på sig. Tyvärr kallar plikten och med svettvåt T-shirt får jag bege mig hem igen. Idag blir det nog till att starta butikens A/C - inte för mig, men för svettiga nordbor

De få molnen på himlen är knappt synliga och havet ser lugnt ut såhär från ovan. Skön omväxlig till gårdagens kastbyar! Först blåste det från syd, sen från väst och sen från alla håll samtidigt. Det är inte utan att jag var orolig att åka MC hem efter jobbet som det slängde och krängde.
De som är lyckliga nog att semestra i Chania idag har inget att klaga på - Njut av dagen och förhoppningsvis en ljummen kväll!
//Kikh