Sv: Köpa sprit på flygplats?
Utan att ha läst några regler så lever jag i följande föreställning; (ngn får rätta mig om jag har fel, men hitills har jag inte råkat ut för ngt som bestrider detta):
I Sverige får du inte handla alkohol på flygplatsen om du flyger till annat EU-land. Dom vill se ditt boardingkort. Flyger du via icke EU-land (ex Zürich) får du handla. Detta styrs av svenska alkohollagar. Att få vätskor (t ex parfym eller sprit) plomberat, har med flygsäkerheten att göra.
Att köpa på flygplanet är upp till flygbolagets sortiment att göra, alltså där får du köpa om det finns.
När du flyger från annat EU-land, (ex fr Aten) får du köpa på flygplatsen när du åker hem. Förmodligen är det inte frågan om tax-free även om butikerna ofta heter "duty free". Men spriten är ju som bekant billigare i Spanien, Tyskland osv.
Köpte själv whisky, gin och rom på El Prat-flygplatsen i Katalonien för några veckor sedan till fina priser.
I Aten är det f ö inte speciellt billigt på flygplatsen. Men byter man i t ex Frankfurt så kan man passa på där...
Fick du någon klarhet??
|