Visa ett inlägg
  #8  
Gammal 2010-04-25, 17:09
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Elounda blue bay

ricky, var det på Lassithiplatån så var det säkert rätt grotta. Vägen upp till grottan från parkeringsplatsen är ju rätt jobbig och stenig att vandra men man kan välja att sitta på en åsnerygg f´stås och då blir det lite enklare.
Vilken grotta som är den rätta tvistar de lärde om. Uppe på Nidaslätten i Psiloritis ligger en annan grotta, Idaion Andron eller Idagrottan, där Zeus enligt vissa föddes.
Det är en imponerande grotta. Utsikten från ingången, som ligger rätt högt utöver Nidaplatån är fantastisk, särskilt på våren eller sent på hösten då hela platån är grön och besökt av betande får och getter. Påminner nästan om slätterna nere i Kenya och Tanzania.
Flera legender och historier berättar om hur viktig Nidaplatån varit och är för folker i Anogeia och Voriza.
Det finns en sång som man kan få höra om man besöker Anogeia, Nidasången, som beskriver traditionen.
Grottan har naturligvis varit ett speciellt objekt för arkeologer under alla tider och flera utgrävningar har skett.
Enligt viss litteratur har arkeologer karakteriserat grottan "som den mest heliga kultplatsen på Kreta och den viktigaste kultgrottan från järnåldern på Kreta"
lars
Kriti stin kardia mou
Svara med citat