Hej å tack för svar, Birgitta!
Nej, jag har inte åkt än, men sist jag var in och läste hade jag problem att logga in - blir bara utkastad hela tiden?! Nåväl, nu är jag här iallafall.
Ja som sagt, tack för ditt svar! Vi har faktiskt varit på Skopelos för flera år sen och bodde då på just Denise - undra om inte den tavernan du pratar om även var en av våra favvo, den låg liksom på andra sidan gatan, alltså inte ner bland husen mot stan? Och man gick till den just nedför, fast inga trappor. Jättemysigt!
Hovolos ska jag notera, dit har vi inte varit...liten ö, men ändå gosaker kvar att upptäcka alltså!

Vår favvostrand var Milia och även Glisteri. Hovolos blir nog toppen, gillar då det finns lite små vikar å så.
Vi åker i mitten på juni, och ska bo lite utanför stan, på Alkistis - kanske dåligt val av läge, stan är ju toppenfin! Men men, vi tyckte hotellet var ett bra alternativ, så vi får hoppas det funkar trots avståndet till den mysiga choran. Nån här som bott där kanske eller känner till hotellet?
//Lena*.