Visa ett inlägg
  #7  
Gammal 2010-02-05, 19:02
yvonne yvonne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Trikala Grekland
Inlägg: 609
Standard Sv: Grekland inför EUdomstol?

Den ekonomiska krisen är bedrövlig, många har det fruktansvärt svårt med att betala sina banklån, många har varit tvungna att stänga sina affärsrörelser pga för lite kundunderlag. Inte ens reorna har hjälpt.

Det värsta är dock all brottslighet som förekommer dagligen, rån, mord och inbrott. Affärsinnehavarna i en del områden i Athen vågar inte hålla dörren öppen, utan låser upp dörren efter kontroll av vad det är för kund som vill komma in.
Väskryckning av motorcykelåkande förekommer hela tiden, igår blev en engelsk turist av med sin handväska, samt att hon fick en hel del skador då hon drogs omkull vid rycket. Det senaste är också att rycka upp dörren på fordon som väntar vid rödljus och snabbt plocka åt sig väska eller plånbok som ligger på sätet brevid. En del gator har sådana problem att de boende inte vågar gå ut på kvällarna längre.

Yvonne
Svara med citat