Ämne: Milos tips
Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2009-08-27, 18:40
Siri As avatar
Siri A Siri A är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Inlägg: 1 648
Standard Sv: Milos tips

Jodå! Hamnpromenaden tycker jag egentligen är urtråkig och maten inte något utöver det vanliga. Så tyvärr inga restauranger att rekommendera. De vi hamnade på var ok men inte mer. Det är mysigare att äta i Plaka!

Men ön i övrigt är jätte fin. Tsigrado är inget "måste" tycker jag utan då är Paleochori mycket trevligare. Sarakiniko får ni inte heller missa och båtturen ska vara fin. Det blåste för mycket när vi var där så vi kom aldrig iväg på den. Åk så fort som möjligt alltså.

Solnedgången från Plaka var också fantastisk men vill ni äta middag där efter så får ni ta taxi tillbaka till Adamas om ni inte hyr moped eller bil. Sista bussen gick vid 22.30 har jag för mig i månadsskiftet juni/juli förra året. I början på september bör det väl vara ungefär samma turtäthet.

Trevlig resa!
Svara med citat