Sv: Doryssa seaside resort i Pythagorion
Hej.
Det finns Apotek och läkare i Pythagorion. Apoteket ligger på vänster sida av huvudgatan (om du kommer från hotellet) Det är ett modernt och fint apotek. Hoppas att de har kvar fönsterskyltningen när ni kommer ner mkt snyggt skyltat. Läkare (Dr Mast) finns som pratar grekiska, engelska, tyska och nederländska. Läkaren känner till skandinaviska försäkringar.
Längs med huvudgatan finns det flera supermarket det är bara att välja vilken som ni trivs bäst med. Inom ert hotell område finns det också en minimarket. Jag har inte varit inne i den, så jag kan inte säga något om sortiment eller priser. Våra vänner bodde på Doryssa nu i juli månad och vi var där på "studiebesök" Ett fint och designat hotell.
Vi har varit på Samos i september för några år sedan och hade då mycket bra väder, men förra året när vänner till oss var där i september var det tyvärr endast 2½ dag med sol, resten regn.
mvh Kristina
|