Visa ett inlägg
  #5  
Gammal 2009-07-15, 16:45
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Kalimera- fast för Italien!

Hej!

Vi, jag och sambon har varit i Italien minst en gång om året senaste 5 åren!

Visst är Italien fantastiskt, precis som Grekland.

Vi träffade nyligen ett svenskt par i Skiathos, som varit i Italien(Kalabrien) för första gången och de var inte alls nöjda.

Jag lyckades dock få dom på andra tankar
Kalabrien är inte heller vår favorit i Italien, men visst är det också bra ändå!

Amalfikusten är något helt enastående och den kallas också "världens vackraste kuststräcka"

Sorrento, denna vackra, ädla gamla klassiska semesterort.
Oerhört smakfullt och stiligt utan att bli snobbigt.
Det finns så mycket att se inom räckhåll.
Att bo på något av de eleganta äldre hotellen med utsikt över hela bukten där Neapel, Vesuvius, Pompeji och Capri ligger som ett vykort framför ögonen är helt fantasiskt.
Att ta sig runt, gärna med lokalbuss är en upplevelse.
Platser som Positano och Ravello som med all rätta gör anspråk på att vara något av det vackraste som går att skåda, nås inom en eller ett par timmar med buss, där förstagångspassagerarna tjuter av skräckblandad förtjusning när bussen slingrar sig fram på serpentvägarnas serpentinväg!
Capri nås med båt på 20 minuter från Sorrento. Neapel, Vesuvius och givetvis Pompeji bara ligger och väntar inom ett mycket överskådligt avstånd.

Senast redigerad av ricky den 2009-07-15 klockan 16:52.
Svara med citat