Sv: Resa runt på Kreta
Ett förslag är att utgå från en större ort tex Rethymno och därifrån göra dagsuflykter runt på ön. Det finns mycket att upptäcka på 1-2 timmars avstånd från Rethymno. Bla Plakeias, Spili, Agios pavlos, Agio gallini, Frango castello med en spännande borg att utforska mm mm! Då vet man att man har sitt fasta boende att återvända till framåt eftremiddagen/kvällen. Med ett övernattningskitt (ett ombyte+ tandborstar och tandkräm) i bilen är det lätt att vara spontan och stanna på en plats om man känner för det och om det finns lediga rum, finns det inget att få tag på är det bara att återvända till stan.
Vår erfarenhet är att ju större barnen blivit desto kortare tid vill de sitta i bilen men att man kör på så länge de är nöjda. Bra att ha tänka på att det ofta tar längre tid än man tror att köra en sträcka vilket beror på alla Kretas slingriga men hissnande vackra bergsvägar! Bunkra med mycket vatten och frukt i bilen och ha koll på bensinmätaren!
Vi hyr bil via "economy carrentals" som leverar bilen med bilbarnstol till både Chania och Herakleions flygplatser. Bra piser!
|