Ämne: Färskpotatis
Visa ett inlägg
  #1  
Gammal 2009-02-13, 12:05
puttelinos avatar
puttelino puttelino är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Göteborg
Inlägg: 100
Standard Sv: Färskpotatis

Oj,det låter härligt,med färskpotatis!!
Va mysigt

Ja,lösgodis är verkligen uppskattat när man är i Grekland,jag har alltid med mig ett "lass" till mig själv när jag åker ner
Har Ikea där svenskt godis?
Vart bor du i Aten och har du bott där länge?
Min sambos familj bor där ,så vi är där varje år,men jag får lite panik på storleken.....stan tar ju aldrig slut!
Men den har sin charm....

Den svenska skolan du talar om,är det grundskolan endast?

Hoppas du får en trevlig helg i svensk anda nu...
Här i Göteborg är det -9 just nu o soligt!!
Hälsn Kattis



Citat:
Ursprungligen postat av monica Visa inlägg
I dag har jag plockat upp 12 färskpotatisar i min stora blomlåda, jag satte ner 4 potatisar och de har växt och blivit stora gröna plantor.

Eftersom vi ska få kallt i helgen kanske tom snö så tänkte jag att lika bra att plocka upp dem, trodde väl inte att det skulle bli nåt men fram kom 12 potatisar.

I morgon när vi kör sonen till svenska skolan stannar vi till på IKEA och köper sill, knäckebröd och nubbe.

Och på söndag kommer dottern från Sverige med massa plockgodis, vilken härlig helg detta blir i svensk anda


Monica, som gillar mat och svenskt plockgodis
Svara med citat