Citat:
Ursprungligen postat av spiro
En dokumentär på SVT beskrev situationen med underskott av kvinnor i pajala, på ett mkt underhållande sätt faktiskt. Kommunen fixade bussresor för rysska kvinnor till pajala. Jag tror tom SVT fick ett fint pris för dokumentären, som också spreds mkt runt om i världen. -De var nog först med denna typen av resor, sen har andra orter/länder följt efter. Men pajala var trots allt först, så man får nog kalla det för ett slags "pajalasyndrom".
|
Detta minns jag först nu när du nämnde det. Varför underskatta "värdet" av hela grejen med det s.k. "Pajala-syndromet" så många år efteråt när diskussionen efter programmet med "Zucchero" är mer aktuell på sitt sätt ?
Händelsen med det som tilldrog sig i Pajala för många år sedan är ju enligt vad jag kan se, en tid som är en aning annorlunda än den tid vi lever i idag. Bland mycket annat är detta forum ett sätt att kommunicera som skiljer sig lite mot hur det var att kommunicera på den tiden (internet fanns inte då).
Hasse