Visa ett inlägg
  #53  
Gammal 2008-05-15, 17:25
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Mat på flyget

När det gäller allegier så finns alla varianter. När en allergiker är extra nersatt uppstår dessutom ofta korsallergier och man reagerar på saker man annars inte brukar reagera mot.

Som jag skrev tidigare kände jag en kvinna som inte kunde gå in i livsmedelsaffärer pga svår citrusallergi. I min sons klass gick en flicka om inte kunde äta i skolmatsalen när det var fisk. Som tur är, är det inte vanligt att allergiker har så starka allergier, men visst förekommer det. De flesta nötallergiker har ju inte heller så svåra problem.

Att man mest hör talas om detta problem när det gäller nötter kanske kan bero på att det är vanligt att folk har nötter med sig och mindre vanligt att man har ägg, fisk och även citrusfrukter med? Det kan också vara så att nötter oftare ger så starka reaktioner. Vet inte om det finns några siffror på det, men jag har aldrig sett några.
Svara med citat