Visa ett inlägg
  #14  
Gammal 2008-05-15, 08:40
Spejas avatar
Speja Speja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Västerbotten
Inlägg: 41
Standard Sv: Första resan till Naxos

Hur mkt mygg är det på Naxos, krävs myggolja?

Ärligt talat så har jag faktiskt aldrig haft några som helst problem med mygg när jag varit i Grekland. Beror kanske på vilken tid på säsongen man är där - jag har mest rest i juni. Sist jag var på Naxos (-06) såg jag inte en enda mygga trots att vi sov med balkongdörren öppen på nätterna. Annars finns ju myggmedel att köpa på apoteket på Naxos.


Undrar även en liten sak angående stranden i Naxos stad. Finns det solstolar att hyra eller är det handduk i sanden som gäller?

Det finns massor av solstolar att hyra... Men varför hålla till på stranden i stan när man kan cykla/åka buss, moppe etc till stränderna i Agios Prokopios, Anna och Plaka? Stranden i stan är helt ok men inte mer... tycker i allafall jag. Ha en skön semester!
Svara med citat