Citat:
Ursprungligen postat av Lissi
Jag tycker att vi haft många infekterade trådar de senaste åren...
|
Jag antar att du tycker att det den senaste tiden, elle kanske rent av i denna stund, finns många infekterada trådar. Att det under åren sker munhugg är inte konstigt, tvärtom, det vore konstigt om det alltid var frid och fröjd. Och vad som uppfattas som infekterat av en person kanske inte gör det av en annan. Vi är ju alla olika och har olika uppfattningar. Inlägg, eller trådar, som vi som modererar forumet anser bryta mot vett-och-etikett-reglerna tas bort.
Om någon tycker att ett inlägg strider mot reglerna (som finns nedan) är vi tacksamma om det rapporteras till oss. Vi har tyvärr inte koll dygnet runt.
Regler för vett och etikett:
Det är viktigt att ha en öppen attityd mot andra läsare och deras inlägg och att visa hänsyn mot varandra. Innan man postar ett inlägg som kan tolkas som provokativt bör man noga väga orden. Det skrivna ordet kan uppfattas som något helt annat eftersom man inte har ögonkontakt med läsarna. Ett luddigt skrivet inlägg kan misstolkas och leda till onödiga personliga påhopp. Och då blir det snabbt en kedjereaktion. Ett inlägg som man själv anser vara kristallklart kan missförstås av andra.
När du skriver ett meddelande ska du uppträda lika artigt som om det vore ett riktigt samtal. Självklart behöver man inte hålla med om alla åsikter eller acceptera andras idéer, men du ska alltid visa hänsyn och respekt för personerna du diskuterar med. Bemöt andra som du själv vill bli bemött.
Samtalstonen ska vara trevlig och artig, precis som den skulle ha varit ansikte mot ansikte, utan skydd av anonymiteten på Internet. Inlägg ska ställa frågor, ge tips eller inbjuda till diskussion - inte provocera. Inlägg som kan uppfattas som provocerande, hets mot folkgrupp, sexuella trakasserier, förtal, personangrepp accepteras inte.