Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2008-04-04, 21:04
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Varför Kykladerna

Citat:
Ursprungligen postat av Siri A Visa inlägg
Men kan det blir fel?! Havet och tavernorna finns ju överallt.
INGET blir fel när det gäller Grekland!
ALLA platser (nästan i alla fall) har sin charm....
Jag har mycket sällan återvänt till samma plats , bortsett från Aten där jag varit ett antal veckor nu, dock alltid på vinter/vår. Kreta 2 ggr på exakt samma hotell, och 2 ggr på andra platserpå ön, Nafplio 4 ggr,fast inte så länge var gång. .....Parga 2 ggr men på olika pensionat.
MASSOR av öar har det blivit genom åren. Favoriter?
Jag gillar ju "gröna" öar, så Kefalonia ligger högt, även Samos och Skopelos. Angistri icke att förglömma! Patmos(dock inte så grön), men bara så underbar! TILOS:kanske den allra bästa ön nånsin!!!
Annars är fastlandet otvetydigt i topp...

Jag kan inte minnas en enda ö där jag inte trivts!!!
Men varför måste man egentligen försvara ...om jag så valde en ny ö var år så hann jag inte besöka ens bråkdelen av alla öar... Men förutfattade meningar har vi alla...Jag tänkte inför förra årets Naxosresa: NAXOS; bara turister, inget genuint, men jag ska ju ändå testa....och STORTRIVDES!!!! Vi bytte inte ens ö på 16 dagar utan bytte bara ort på Naxos.
Visst är vi väl många som känner så????

Lissi
Svara med citat