Sv: Mot Vietnam!!!
Vad gäller boendet i Vietnam så är det nog lite blandat om det är billigare att fixa själv eller inte.
Vi hade förbokat via nätet de två första nätterna i Saigon. Vi betalade då 22 dollar. Väl där ville vi stanna en natt till och dessutom ytterligare en natt när vi återvänt från Mui ne och skulle fortsätta till Thailand dagen efter. Då kostade samma rum 18 dollar. Personalen på hotellet frågade t o m vad vi betalat för de två första nätterna eftersom de inte visste vilken provision byrån via nätet tog ut.
När vi skulle åka till Mui ne köpte vi biljett för de sk Open busses på en resebyrå. De kunde även ordna boende så vi slog till. Betalade 30 dollar för en resort som var jättefin. På resorten stod det i deras prislista att en natt kostade 40 dollar. Det verkade som om resebyrån hade specialpris på vissa ställen vilket förklarade prisskillnaden.
Eftersom vi var där mitt under det kinesiska nyåret så var det fullbokat på många ställen. Annars är det nog inga problem att hitta något boende.
|