Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2008-02-11, 21:44
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Agiop Prokopios, Anna eller Plaka - vad skulle man välja att bo helst?

Agios Prokopios, Agi Anna eller Plaka, enligt mig ingen större skillnad, Agi Anna har något mer "ren" sandstrand och solstolar än norra delen av Prokopios.
Plaka var ett tag sedan jag besökte så där kan det ha ändrats, men när jag var där var det obefintligt med solstolar. Norra delen av Prokopios har i mitt tycke bättre strand = pyttesmå stenar, som grovsalt ungefär i konsistensen, underbart att gräva sig en grop i.
Det som kan vara intressant är avståndet från boende till strand och affär för inhandlande av frukostmat. Vi hamnade förra året mycket långt norrut. Alldeles för långt för att handla frukost, detta löste sig med att vi lämnade beställningen till hotellägaren som levererade vår frukostmat
// Helén
Svara med citat