Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2007-09-17, 09:13
Zanéts avatar
Zanét Zanét är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2005
Ort: Öland/Nea Apollonia
Inlägg: 2 103
Standard Sv: Flyg till Thessalonoki

Det kan vara rätt så knivigt att hitta flyg till Thessaloniki och speciellt billigt blir det oftast inte heller tyvärr. Flyger Kastrup-Thessaloniki några gånger/år och oftast då flyg med Malev via Budapest. Nackdelen med Malev/Budapest är ju att Ungern inte är med i Schengenavtalet och det är lite bökigare med flertalet säkerhetskontroller som kan ta tid. En annan nackdel är att flygtiderna inte är de bästa. Flyg ner vid 20-tiden med landning vid 02-tiden och på returresan oftast flyg vid 05-tiden vilket innebär att man måste hålla sig vaken det mesta av natten. Däremot är transfern/väntetiden i Budapest inte mer än cirka 1 timme.

Andra alternativ med längre väntetid på mellanlandningsflygplatsen är via Frankfurt, Stuttgart m fl med flygbolag som SwissAir, SAS/Olympic Airways etc.

Att flyga via Aten är faktiskt ett bra alternativ. Antingen att landa där och därefter ta tåg eller buss (det sistnämnda mindre bra) eller att ta inrikesflyget därifrån. Chansen att hitta billiga biljetter är just via Aten och en tågresa därifrån till Saloniki var i vårt tycke väldigt smidigt och bekvämt. Vill man istället ta inrikesflyget går det att boka vi antingen Aegean Airlines eller Olympic Airways. Vi föredrar Aegean som har både billiga biljetter och E-tickets/online-bokning.

//Zanét
Svara med citat