Ämne: Anafi
Visa ett inlägg
  #2  
Gammal 2007-08-31, 18:33
Soldyrkarens avatar
Soldyrkaren Soldyrkaren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 146
Standard Sv: Anafi

Anafi är en av de allra finaste öarna i Grekland, tycker jag. Chora ligger högt med fantastisk utsikt. Bilvägen går "ovanför" så i själva Chora finns ingen biltrafik. Det mesta ligger längs huvudgatan - de tre tavernorna, ett bageri, en minimarket, en resebyrå och en souvenirshop. Via den gamla åsnetrappan är det gångavstånd till hamnen och vidare till Klisidi och ytterligare några stränder.

Vissa guideböcker beskriver att det är omfattande vildcamping på ön men det är gammal information - vildcamping förbjöds 2003 och såvitt jag vet efterlevs förbudet. Det står "No camping no nudism" på skyltar på stränderna men lyckligtvis är det ingen som bryr sig om den andra halvan av förbudet, inte grekerna själva heller.

Mängden turister på ön beror till stor del på båttiderna. Vissa år finns det "bra" båttider - då är det rätt mycket folk på ön (för att vara en så liten ö alltså), andra år finns det bara nattbåtar och då kommer det betydligt färre turister.

Hör av dig om du vill veta nåt mer om min favoritö!
Svara med citat