Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kreta (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Betala i förväg? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=8422)

Cam 2007-03-20 13:47

Betala i förväg?
 
Vi har bokat flygresa till Kreta i augusti. Nu försöker vi att hitta ett bra boende för våra tre veckor. Vi har funnit ett mysigt lägenhetsalternativ, men de vill att vi betalar 40% i förväg. Vad är rimligt, vi tycker att det låter väldigt mycket...?

Augusti-resenären

Kalimera 2007-03-22 08:26

Sv: Betala i förväg?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Cam (Inlägg 80217)
Vi har funnit ett mysigt lägenhetsalternativ, men de vill att vi betalar 40% i förväg. Vad är rimligt, vi tycker att det låter väldigt mycket...?

Jag har aldrig betalt mer än för första natten när jag bokat i förväg. Jag tycker att 40% låter mycket. Men är det ett seriöst företag spelar det egentligen ingen roll.

UlfWiman 2007-03-23 17:30

Sv: Betala i förväg?
 
Hej

10% är normalt men augusti är ju hög-högsäsong. Privat kan man få betala upp till 50% av lägenhetshyran. Om man hyr lägenhet för en längre tid är det oftast 2 månaders hyra vid tillträdet.

Uffe Kretaboende

Arne 2007-03-23 17:52

Sv: Betala i förväg?
 
Dela uppfattningen att max betala för en natt i förväg!!!

Arne

reslust 2007-03-23 18:50

Sv: Betala i förväg?
 
Hej,
jag har bokat både i Paleochora och Rodakino, små hotell m pool, kanske snarare pensioner. I Pal frågade de inte ens efter förskott och på Rodakino nöjde de sig med att jag inte vill betala i förskott bara jag mailar några dagar innan. De försökte dock få förskottsbetalning först. Detta gällde dock mitten/slutet juni så det kanske är annorlunda i augusti.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT