Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Ordet är fritt (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Förseningar igår (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=5984)

Lakis 2006-08-15 21:49

Förseningar igår
 
12 Timmars försening igår när vi skulle återvända från Skiathos/Thessaloniki till Göteborg

Någon del fårn flyger hade gått sönder och man hade inga reservdelar, så man försökte i 12 timmar att hitta ett nytt flyg från landvetter som kunde lämna de nya och hämta oss gamla.

efter att ha väntat i 5 timmar skickade dom iväg oss på hotel där vi fick äta i alla fall och sitta o vänta 5-6 timmar till.


Det var den värsat hemresan i mitt liv.

Kan man kräva pengarna tillbaka efter detta?

Suz 2006-08-15 21:52

Sv: Förseningar igår
 
Jamen, helt klart. Åtminstone en del skadestånd.

/Netwolf

Ioslina 2006-08-15 22:50

Sv: Förseningar igår
 
Betalade ni med kort? I så fall ingår det en försäkring i det. Samt hemförsäkring kan täcka också! Prova! Kolla! Ibland ger även bolaget ni reste med ersättning. Om det inte var flygstol, förstås!

LN 2006-09-02 20:30

Sv: Förseningar igår
 
Tror det är en gräns på 8 timmar. Vi fick på hemförsäkringen några hundralappar + de som hade extra reseförsäkring fick ytterligare några hundralappar från researr (Ving i detta fall). Det som krävdes var ett intyg som man kunde hämta ut på flygplatsen när man landat. det blev lite plåster på såren i alla fall /LN


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT