Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Resa runt i Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Tidtabell för "vanliga" färjor? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=5792)

lenada 2006-08-04 10:58

Tidtabell för "vanliga" färjor?
 
Hej kalimeror!
Kan någon tipsa mig om var man nuförtiden hittar tidtabell för färjor, inte bara delfiner o andra snabbbåtar? Jag ska, som vanligt, åka mellan Piraeus och Poros, men får bara upp snabbfärjorna när jag gör sökningar... Har någon nå´t bra tips? Jag vet att båtarna går, precis som tidiagre, men lyckas inte hitta tiderna.
Hälsar Lenada

Kalimera 2006-08-04 11:55

Sv: Tidtabell för "vanliga" färjor?
 
Jag kollade idag på Openseas och då gick bland annat POSEIDON HELLAS och APOLLON HELLAS mellan Pireus och Poros.

petola6206 2006-08-04 11:57

Sv: Tidtabell för "vanliga" färjor?
 
Du kan hitta en hel del färjor på hemsidan: www.ferries.gr/booking/. Har ej kollat just Poros, men där finns alla färjor till Cycladerna, dodekaneserna osv.

Där kan du även boka och betala dina biljetter om du vill boka i förväg. Det går att få dem hemsända för 25 euro. Det tar 2-3 arbetsdagar.

Lycka till!

lenada 2006-08-04 18:43

Sv: Tidtabell för "vanliga" färjor?
 
Tack snälla ni för tipsen! Båda sidorna hade tidtabeller för de vanliga färjorna. Härligt, jag gillar bäst att åka dem, åker bara snabbfärjorna i nödfall.
Som sagt, tack, tack! / Lenada

dimitris 2006-08-11 19:32

Sv: Tidtabell för "vanliga" färjor?
 
Kolla den här sidan oxå:

http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=209

dimitris
Aten


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT