Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Lesbos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Hyra bil (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=39064)

Gull123 2015-08-24 10:33

Hyra bil
 
Vi har velat lite för länge om vi ska hyra bil eller inte. Så nu har många bra erbjudanden försvunnit. Är det någon som känner till någon lokal pålitlig biluthyrare? Tänkte hyra från flygplatsen en vecka. Reser den 3 september. Dessutom undrar jag om det finns tillgång till kontanter och om det går bra att betala med kort på bensinstationer, resturanger affärer mm. Med vänlig hälsning Eva

Kalimera 2015-08-24 19:01

Sv: Hyra bil
 
Citat:

Ursprungligen postat av Gull123 (Inlägg 371673)
Är det någon som känner till någon lokal pålitlig biluthyrare? Tänkte hyra från flygplatsen en vecka. Reser den 3 september. Dessutom undrar jag om det finns tillgång till kontanter och om det går bra att betala med kort på bensinstationer, resturanger affärer mm.

Hyrde på Hertz i hamnen i Mytilini när vi körde runt Lesbos. Inte så lokala kanske, med de var bra. Finns ju många uthyrare på nätet också. Inga problem att ta ut pengar ur bankomaterna, det är det inte någonstans i Grekland vad jag vet. Betala med kort går ibland, ibland inte, men så har det alltid varit i Grekland.

Spizeman 2015-08-25 14:40

Sv: Hyra bil
 
Auto Europé är pålitliga på alla platser o med rimliga priser

mark.us 2015-08-29 09:02

Sv: Hyra bil
 
Flyplatsen är ju ganska liten men Hertz hade kontor på plats (det fanns en till och om jag inte kommer ihåg fel så var det Avis). Vi var på Lesbos mitt i krisen och det var aldrig några problem att ta ut pengar. Dock ville de flesta att man skulle betala med kontanter.

/Markus

Mahava 2015-08-29 11:12

Sv: Hyra bil
 
Jag rekommenderar http://www.lesvoscarhire.com/ varmt! Costas är extremt trevlig och hjälpsam, har väldigt bra bilar till bra pris. Han levererar till flygplatsen (de har sitt kontor i Anoxos) och han tar kort.

Annars hade hade jag också använt auto europe, det fungerar kanon, rekommenderar där att välja Enterprise (om de finns) , de har varit väldigt bra o ha o göra med och brukar ha bra priser också


Vill man tanka o betala med kort så tar första shellmacken när ni kommer till mytelini kreditkort (tror enda gången i grekland jag fått frågan om jag vill betala med kort) men annars så är cash king som överalt annars i grekland :)

Trevlig resa :) det är kanon med bil på lesvos! ni kommer kunna se mycket och vägarna är väldigt bra o trafiken ringa

exxy19 2015-08-29 20:43

Sv: Hyra bil
 
Hyrde också av Costas i somras, funkade bra och väldigt smidigt. Har hyrt av någon annan lokal uthyrare tidigare år utan problem samt även Hertz. Hertz var avsevärt dyrare kommer jag ihåg, det var den enda skillnaden, kan dock ha förändrats då det var några år sedan.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT