Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Samos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Hotell Athos (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=37601)

Neta 2015-01-15 16:33

Hotell Athos
 
Hallå!
Funderar på att åka tillbaka till Samos och Pyhtagorion i september! Tycker det är så synd att Antonios studios inte finns kvar längre. Är det någon som vet vad varför?
Har tittat på Hotel Athos där man får frukost och begränsad havsutsikt. Någon som har en åsikt om det boendet?
MVH Neta

Fajotta 2015-01-15 16:49

Sv: Hotell Athos
 
Jag vet bara att Filio som ägde antonios blev mormor och ägnade nästan hela sin tid till att ta hand om sitt barnbarn så att hennes dotter kunder satsa på sin karriär. Tror hon kände att det var dags att gå i pension. Även hennes son var på gång att gifta sig. Men någon bör ju ta över hotellet. Men då kanske det har döpts om. Kul om någon som åker dit kan kika lite. Det hotellet du bokat ser ju toppen ut! Kan ju inte vara många meter från Antonios. Trevlig resabye_bye

Neta 2015-01-15 17:00

Sv: Hotell Athos
 
Hallå!
Ja vi får hoppas att någon tar över hotellet. Det var så himla fin utsikt däruppe över hela havet! Kanske att Athos blir bra iallafall!
MVH Agneta

kari 2015-01-15 18:39

Sv: Hotell Athos
 
Citat:

Ursprungligen postat av Neta (Inlägg 351716)
Hallå!
Funderar på att åka tillbaka till Samos och Pyhtagorion i september!
Har tittat på Hotel Athos där man får frukost och begränsad havsutsikt. Någon som har en åsikt om det boendet?
MVH Neta

Jeg reiste uspes med StarTour/Fritidsreiser i 2012 , fikk bo på Athos og var veldig godt fornøyd :) Vertskapet er veldig hjelpsomme og trivelige :)
Jeg var heldig og fikk et av rommene i 2.etg i front .
Men på Athos er det en stor takterrasse, fra den er det best/kjempefin utsikt:)

O m vi reiser til Pythagorion igjen, bor jeg gjerne på Athos fb_gilla

mst 2015-01-15 22:29

Sv: Hotell Athos
 
Hej!
Har ingen koll på Athos, men har tidigare bott på Antonios och varit mycket nöjd.
De finns på Facebook och jag har bokat i sommar via meddelarfunktionen på FB och fått svar. Åker flygstol m Apollo.
Har även fått deras mailadress, funkar dock inte...
Deras tel nr är: +30 22730 61002, har ännu inte provat att ringa.
Lycka till!

Fajotta 2015-01-16 08:49

Sv: Hotell Athos
 
Jag gogglade och hittade samma facebooksida. Då är det nog så att hon tröttnade på Apollo. När jag träffade henne för ett och ett halvt år sedan var hon sur på dem för de, enligt henne, drog igång säsongen sent. Tydligen kom det inte svenska apollogäster förrän flera veckor efter de andra hotellen dragit igång sin säsong. Hon funderade då på att dra sig ur. Så toppen om de har kvar hotellet! Har haft min mamma med mig de senaste resorna och bott på ett annat hotell på grund av att min mamma inte klarar den branta backen till antonios, men kommer att bo där på min nästa resa :) har bott på antonios sju gånger och ägarna är mycket goda vänner på ön!

Neta 2015-01-16 17:41

Sv: Hotell Athos
 
Tack för alla svar! Glädjande att Antonios finns kvar!
Vi har dock bestämt o bokat Skopelos i år!
Mvh Agneta


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT