Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Chaniakusten (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Tårgasattack (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=37024)

schmidt48 2014-09-22 14:35

Tårgasattack
 
I Torsdags var vi inne i Chania på kvällen för att käka, vi satt en bit från hamnen, plötsligt smäller det 3 ggr, jaha sa vi fyrverkeri. Vi betalar och går ut på gatan. då möts vi av ett stickade i hals o näsa, samt rinnande ögon, vi visste inte vart vi skulle ta vägen, det kom folk från hamnen med näsdukar kring munnen och rinnande ögon. Det är gas sa folk, vi blev invinkade i en guldsmedsaffär, vi hade småbarn i kärra så de vifta in alla med barn, affären var full, det gav oss vatten o papper, det upphörde ganska fort, men det var lite panikvarning, man visste inte åt vilket håll man skulle springa. Nån mer som var i Chania i torsdags?? Det var alltså tårgasbomber ooch inte fyrverkeri


Maritha :mad:

Lissi 2014-09-22 15:14

Sv: Tårgasattack
 
Läskigt! Vi kom i torsdagskväll och satt i Nea Chora och åt. Har inte hört något.

Lissi

Kalimera 2014-09-22 18:45

Sv: Tårgasattack
 
Citat:

Ursprungligen postat av schmidt48 (Inlägg 343621)
Det var alltså tårgasbomber ooch inte fyrverkeri

Har du hört något om vad som hände?

Lotti 2014-09-22 22:24

Sv: Tårgasattack
 
Vi var också i Chania i torsdagskväll men märkte inget av detta

Admirala 2014-09-22 22:40

Sv: Tårgasattack
 
Jeg har ikke lest noe om dette, men torsdag var det ett år siden rapperen Pavlos Fyssas ble drept av et Golden Dawn-medlem, og det var protestmarsjer enkelte steder. Der KAN jo ha hatt noe med det å gjøre. Men bare spekulasjoner, altså.

EDIT:
Jo det var det. Politiet fikk ikke kontroll med demonstrantene i Patra, Mytilini, Keratsini, Thessaloniki og Chania, og brukte tåregass.

schmidt48 2014-09-23 12:54

Sv: Tårgasattack
 
Det var demonstrationer, massor med poliser i centrum, nåt med nazister tror jag.

Admirala 2014-09-23 13:56

Sv: Tårgasattack
 
Citat:

Ursprungligen postat av schmidt48 (Inlägg 343679)
Det var demonstrationer, massor med poliser i centrum, nåt med nazister tror jag.

Æh, leste du i det hele tatt det jeg skrev?

Golden Dawn er et parti fra ytterliggående høyre, de kaller seg ikke selv nazister, men de er jammen ikke langt unna :eek:


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT