Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Santorini (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=84)
-   -   Hjälp! Landar tidigt med 2 barn (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=36612)

Delfi 2014-07-23 23:37

Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Hejsan!
Vi flyger ner till Santorini med två barn, 7 och 5 år, nästa vecka med Norweigan och landar ca 04.00 grekisk tid. Vi ska vidare direkt till Naxos.

Men: Alla tidigare år har det visst gått en Blue Star kl 06.00 och den hade vi planerat att åka med. Men inte i år inte - numera går visst första båten mot Naxos först kl 09.00! :eek: snyft_drop

Hjälp, vad gör man då i 5 timmar, vart tar man vägen med två små förmodligen ganska trötta barn??!! Finns där nånstans man kan vila överhuvudtaget, tex på flygplatsen? Eller finns nån taverna i hamnen som har öppet så tidigt?
Någon vänlig själ som vet/kan komma med tips som kan lugna en resfebrig mamma??? :)
Tack på förhand!
bye_bye

Thira 2014-07-24 08:18

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Hej,
Om ni inte har förbokat båten som går 9.00 (har för mig, utan att ha kollat tidtabellerna, att det är en catamaran?) så skulle jag rekommendera att förboka biljetter till båten som går 15.30 istället. Det är en Blue Star, stor och pålitlig.


Med två så pass små barn så skulle jag boka ett billigt hotellrum för den första natten (trots att ni endast kommer att utnyttja det fram till utcheckningstid), se till att få ett som kan hämta er gratis vid flygplatsen. Och kolla noga utcheckningstiden för rummet. De flesta brukar vilja att man checkar ut vid 12.00 senast och säkerligen får ni lämna väskorna kvar medans ni går och badar, utforskar Thira eller går ut och äter någonstans i väntan på båten. (Det fanns faktiskt en del billiga rum kvar när jag kollade sist.)

Ifall ni väljer alternativ 1 med tidig båt: Det finns luggage stores uppe i Fira där ni kan lämna baggaget medans ni väntar, deras öppettider vet jag dock inget om. Men kanhända har de öppet redan kl.06.00 eller dygnet runt? Och sätta er och äta frukost på någon fin uteservering tidigt på morgonen. Det lär ju ta lite tid att få ut baggaget samt ta er vidare från flygplatsen så där går det säkerligen en timme eller två. Tiderna för anknytningsbussen från Fira till hamnen är anpassade efter båtavgångarna.
Obs! se till att förboka biljetter till båtarna om du inte redan gjort det.

Delfi 2014-07-24 23:20

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Tack snälla Thira för utförligt svar :) Har varit på Santorini en gång för 10 år sen, minns inte riktigt ön då jag bara mellanlandade den gången.
Vi vill komma iväg till Naxos så fort som möjligt så det blir nog båten (SuperJet?) kl 09.00 iallafall. Hoppas kunna vila lite på flygplatsen innan dess.
På vägen hem har vi dock bokat en natt på hotell i Karterados.
:)
bye_bye

Ia 2014-07-25 09:52

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Bestill bilett til 9-båten hjemmefra i dag ! Biletten kan hentes i havnen.
jeg hadde prøvd å finne et sted å slappe av på flyplassen et par timer og så dratt til havnen for en laaang frokost. Tror det finnes et døgnåpent kafe/taverna, men om den/de ikke er døgnåpne så er det sikkert noe åpent allerede klokken 06.00.

Får du ikke plass på 9-fergen så hadde jeg, som Thira nevner, bestilt turen turen over med Blue star. Bestill et rom i Karterados eller perivolos/Perissa hvor det finnes flere rimelige rom. sørg for at rombookingen er inkludert transfer.
Slik får dere slappet av noen timer og tatt det med ro, kanskje badet litt før dere reiser over til Naxos.
Et rom får dere for 50-70 euro om dere ikke er kravstore.
Taxi fra flyplassen til havnen koster uansett 20-25 euro så halve romprisen er dermed intjent ;)
(med besparelsen på den mye rimligere bluestar så er faktisk hele rommet inntjent... og vel så det :D )

Du er uansett garantert ikke den eneste som går av det flyet mitt på natta og skal videre til Naxos;)

Delfi 2014-07-26 23:31

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Tusen tack Ia för goda råd, nu känner jag mig faktiskt lite lugnare :)
Vi har rest via Aten massor av gånger, men inte via Santorini. Jag som alltid har resfeber, om jag så bara ska ta en buss nånstans hemma i Sverige :D
Men nu känns det bättre, det löser sig!
Och som du säger, vi lär ju inte vara de enda som ska vidare till Naxos :p
Ha det så fint!

Ia 2014-07-28 07:28

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Santorini flyplass er veeeldig liten... Når jeg selv har reist hjem om natten fra Santorini så har jeg sett enkelte som har rom de leier ut som står der. Da får man billig rom med gratis transfer.

Min venninne kommer fra oslo med en datter på 14 kl. 03.10 . Natt til torsdag 31/7. Henne har jeg hjulpet å leie et rom i Karterados før avgang til Paros m Bluestar 15.30 samme dag ( 50 euro inkl. transfer)
Hun er ikke vant til å reise på denne måten... Litt reisefeber nå, men det der går bra.

Delfi 2014-08-03 21:31

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
En liten uppdatering!

Ja, oj vad liten flygplatsen pa Santorini ar, Ia, det hade jag glomt!!
Men resan gick fantastiskt bra, langt over forvantan.
Vi anlande 04.15 pa morgonen, barnen sov gott bade pa flyget och sedan ett par timmar utanfor flygplatsen i det lilla parkliknande omradet till hoger (vi hade liggunderlag, sma kuddar och tjocka handdukar, funkade utmarkt).
Vid 07.00 tog vi taxi till hamnen (23 Euro), kopte biljetter till Superjet och at frukost med tva glada och forvantansfulla barn. Sen gick baten till Naxos kl 09.00.
Sa, jag oroade mig visst lite i onodan :)
Nu njuter vi av harliga bad och finfin mat pa Naxos :D

bye_bye
Delfi

Ia 2014-08-03 23:08

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Så bra at det gikk så smidig :) Barn er med på det meste..det er bare å gjøre det til et spennende eventyr så er de med på det meste ;)
Kos dere i varmen og nyt Naxos i fulle drag.

Monica C 2014-08-04 00:03

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Citat:

Ursprungligen postat av Delfi (Inlägg 339709)
En liten uppdatering!

Ja, oj vad liten flygplatsen pa Santorini ar, Ia, det hade jag glomt!!
Men resan gick fantastiskt bra, langt over forvantan.
Vi anlande 04.15 pa morgonen, barnen sov gott bade pa flyget och sedan ett par timmar utanfor flygplatsen i det lilla parkliknande omradet till hoger (vi hade liggunderlag, sma kuddar och tjocka handdukar, funkade utmarkt).
Vid 07.00 tog vi taxi till hamnen (23 Euro), kopte biljetter till Superjet och at frukost med tva glada och forvantansfulla barn. Sen gick baten till Naxos kl 09.00.
Sa, jag oroade mig visst lite i onodan :)
Nu njuter vi av harliga bad och finfin mat pa Naxos :D

bye_bye
Delfi

fb_gilla
Monica:)

semlan 2014-08-04 00:35

Re: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Vad härligt att höra Delfi att allt gick bra:)

Kalimera 2014-08-05 11:25

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Citat:

Ursprungligen postat av Delfi (Inlägg 339709)
Nu njuter vi av harliga bad och finfin mat pa Naxos

Underbart! Tack för din återkoppling, alltid kul att höra hur det gick. :)

Delfi 2014-08-05 14:00

Sv: Hjälp! Landar tidigt med 2 barn
 
Tack alla rara for goda rad och uppmuntran. Kalimera ar ett fantastiskt forum! Vad skulle man ta sig till utan det, Janne?! klapp_klap klapp_klap

Delfi :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT