Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Monica Pizanias hörna (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Ögonblicksbilder (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=36262)

Monica P 2014-06-07 19:29

Ögonblicksbilder
 
Äntligen en riktigt varm kväll, fast blåsig. Jag åker till stan och noterar en del saker som hör till sånt som får mig att älska Grekland:

Den lilla flickan i grannhuset ler ett fullständigt bedårande leende och vinkar till mig.

Folk sitter på sina verandor eller i trapporna och har kvällsträff. Fast jag själv inte är så sällskaplig tycker jag det ser trivsamt ut med dessa lugna pratstunder. (Skulle inte förvåna mig om det bland annat är MIG de pratar om...)

Man badar vid Kazoniastranden nere i stan. Tre tanter guppar i det grunda vattnet med hattarna ordentligt på. Några smågrabbar plaskar på den djupare delen. En gammal man står och metar lite längre bort.

Jag känner att bakhjulet på moppen börjar bära sig sladdrigt åt. Punka förstås. Jag åker sakta upp till Kalymniarondellen där Dimitri fixar in en plugg på nolltid, tre euro, tack och hej...

Dags att småhandla lite. Hos Theofilis fyller jag korgen med mjölk, ost, oliver och skorpor, och ett nytt diskställ som jag har tänkt köpa i flera veckor men alltid lyckats glömma. Det är lugnt i affären och det blir en liten pratstund om fiske och vädret och Sverige och det överståndna valet och annat.

Hemma igen löser jag en dispyt mellan tre ariasjungande hankatter som bevakar ett träd där en ung katthona har klättrat upp. En dusch med trädgårdsslangen får dem att skvätta iväg åt varsitt håll. Lugnet lägger sig över nejden.

Solen har gått ner bakom berget men det är fortfarande ljust. Stax blir det mörkt, det går så fort. Dags för en kopp te och de nyinförskaffade skorporna. I morgon ska jag nog bada.

Sunny12 2014-06-07 19:34

Sv: Ögonblicksbilder
 
Vilket mysigt vardagsliv du har Monica!!..fb_gilla

Sunny (som också njuter av det trevliga vardagslivet på Amorgos).. bye_bye

Malina 2014-06-07 20:42

Sv: Ögonblicksbilder
 
Jag älskar badande damer med hattar! Finns nog bara i Grekland.OCH som de konverserar!

kari 2014-06-07 23:14

Sv: Ögonblicksbilder
 
Citat:

Ursprungligen postat av Malina (Inlägg 335051)
Jag älskar badande damer med hattar! Finns nog bara i Grekland.OCH som de konverserar!

fb_gilla - og så l e n g e de står der og konverserer :) - opptil en time har jeg nok opplevd bye_bye

Netwolf 2014-06-08 08:00

Sv: Ögonblicksbilder
 
Älskar dina små betraktelser, Monica! Det är så levande, att det nästan känns som man är med själv :)

/Netwolf

Kalimera 2014-06-08 08:36

Sv: Ögonblicksbilder
 
fb_gilla

Thira 2014-06-08 08:58

Sv: Ögonblicksbilder
 
Tack Monica P för ännu en spännande inblick i ditt grekiska vardagsliv. Det är så kul att läsa om, sluta aldrig skriva är du snäll.

Guppande tanter med hattar går inte av för hackor de inte ;)

Ylva A 2014-06-08 09:12

Sv: Ögonblicksbilder
 
Det gäller att "fånga dagen". Den konsten kan du! Det är lätt att stressa vidare mot nya sensationer. Kan man stanna upp, tänka efter och njuta av livet, har man nått långt!
/ Jannis

kirtor 2014-06-08 13:04

Sv: Ögonblicksbilder
 
fb_gilla

Pnyx 2014-06-08 18:55

Sv: Ögonblicksbilder
 
Citat:

Ursprungligen postat av Thira (Inlägg 335077)
Tack Monica P för ännu en spännande inblick i ditt grekiska vardagsliv. Det är så kul att läsa om, sluta aldrig skriva är du snäll

Instämmer helt!!!

/Pnyx

Lissi 2014-06-08 19:57

Sv: Ögonblicksbilder
 
fb_gilla.

Lissi

kari 2014-06-09 00:10

Sv: Ögonblicksbilder
 
Citat:

Ursprungligen postat av Pnyx (Inlägg 335105)
Instämmer helt!!!

/Pnyx

Jeg og :D fb_gilla

Monica P 2014-06-09 08:37

Sv: Ögonblicksbilder
 
Men snälla rara...

Lissi 2014-06-09 11:20

Sv: Ögonblicksbilder
 
Citat:

Ursprungligen postat av Monica P (Inlägg 335158)
Men snälla rara...

...Monica, jag tror inte att Du vet hur fina och nära och berörande Dina "vardagsskildringar" är! Jag har mycket att lära av Dig att se det stora i de små ögonblicken. Jag blir duktigare och duktigare, men Dina skildringar är SÅ fina!

Lissi

Irene53 2014-06-09 11:24

Sv: Ögonblicksbilder
 
fb_gilla


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT