![]() |
Djurpark i Chania?
Har hört att det ska finnas en liten djurpark i själva stadskärnan av Chania. Stämmer det och var ligger den i sånt fall? Lite halvmulet väder här i Agii Apostoli så vi tänkte ta oss in till Chania idag med dotter 1,5 år. Finns det något annat barnvänligt inne i Chania?
Tack på förhand. |
Sv: Djurpark i Chania?
Citat:
|
Sv: Djurpark i Chania?
Någon egentlig djurpark finns inte. I Chanias stadspark, som är en härlig grön oas, finns det en litet hägn för kri-kri och för fåglar. Här finns också en stor lekplats, som säkert passar för din dotter.
I parken ligger även det historiska cafét Kipos, som är väl värt ett besök. Lite halvmulet i Chania låter fint, här i Malmö regnar det( jo det behövs faktiskt regn så vi tackar och tar tacksamt emot regnet). Fråga bara efter cafèt så får ni hjälp. Parken ligger i stort sett rakt upp från saluhallen ca 200-250m. Lycka till! lars Kriti stin kardia mou |
Sv: Djurpark i Chania?
Parken är fin, den lilla djurdelen är väl mera att se som lite beklämmnade. Parken är fin, finns jättestora träd, lekytor, cafeer etc. Stora gator runt omkring.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:37. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT