Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Chaniakusten (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Guidade utflykter i Platanias området? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=31428)

dz14 2012-08-20 11:15

Guidade utflykter i Platanias området?
 
Hej,
Min man och jag åker till Platanias (med Ving) nu på torsdag - Ving har flera utflykter på sitt programm, men vi anvænder oss hellre av lokala guider - ser hellre att pengarna går direkt till lokal befolkningen :) Rekomendationer/kontakt information motages gærna..en båt tur med bad och fina strænder ær en av de utflykterna vi letar efter, mat/vin provning etc.
Tack på førhand!
Anette i Oslo (dær det før tillfællet spø regnar...)

nilam 2012-08-20 16:12

Sv: Guidade utflykter i Platanias området?
 
Om ni tar lokalbussen bort till Kissamos så kan ni där ta en av båtarna som går till Balos/Gramvousa. Tror även att denna tur går att köpa med "Platanias Tours" som ligger gatan upp till höger efter Mylos restaurang.

Ett annat trevligt sätt att se sig omkring i omgivningarna är att ta det lilla tåget som går på flera turer om dagen. Då rekomenderar jag turen som går upp genom Therissoravinen och stannar i bergsbyn Therisso bla.

// Malin

MortenJ 2012-08-20 18:39

Sv: Guidade utflykter i Platanias området?
 
jeg anbefaler også båt turen til Gramvousa og Balos.
Finn dere et lokalt reisebyrå i Platanias og kjøp busstur til Kissamos og båt videre.
Heldagstur som sterkt kan anbefales.
De fleste lokale reisebyråene/ kontorene har de samme turene som Charterselskapene.
Elafonissi, Gramvousa/ Balos, Knossos, Samaria.

tramp 2012-08-21 21:03

Sv: Guidade utflykter i Platanias området?
 
Vi åkte tåg! Det finns små tåg som dras av en bil som ser ut som ett lok. Det var riktigt bra, det var en guide med som pratade och berättade. Det finns flera olika turer men vi åkte inåt landet, såg olivträd, apelsinträd osv. Man gjorde ett par stopp under den tre timmar långa turen. Man sitter i öppna vagnar och känner dofter osv. Vi satt i sista vagnen och den krängde en del i kurvorna!

dz14 2012-08-22 07:51

Sv: Guidade utflykter i Platanias området?
 
Tack alla før tipsen! I morgon åker vi!klapp_klap


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT