Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Kreta (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Vigas på Kreta, hälp snälla!!!! (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=31169)

Cattis90 2012-07-29 10:42

Vigas på Kreta, hälp snälla!!!!
 
Hej alla glada,

vi är ett par som ska åka till Kreta (förmodligen Georgioupolis) i början/mitten på september. Vi har tänkt att gifta oss på Kreta, men har problem med hur man ska ta sig till med att hitta någon som kan viga oss.. :(
Har varit i kontakt med svenska kyrkan i aten, men prästen (Gunnar Lidén) har semester till 22/8. Och är det så att det inte finns plats för vår vigsel på hans schema så känns det som att det är försent att försöka hitta något annat.
Vi vet inte riktigt hur vi ska ta oss till nu..
Ska man försöka hitta någon annan som kan viga oss? För såvitt jag förstår måste det inte vara en präst eftersom vi tänkt gifta oss borgerligt..?
Finns det någon vänlig själ som kan hälpa oss skulle vi vara såå tacksamma!!
Jag har fixat papper för hindersprövning och äktenskapscertifikat. Behövs det några fler papper? Samt ska dom kanske vara på engelska?

Mvh Cathrinebye_bye

Arne 2012-07-29 11:32

Sv: Vigas på Kreta, hälp snälla!!!!
 
Vigsel inför grekiska myndigheter för personer med hemvist i Sverige
Nedan beskrivs allmänt vilken dokumentation som behövs vid vigsel i Grekland.
Ta alltid direkt kontakt med tilltänkt vigselförrättare för exakt information.
- Personbevis från Skatteverket med de biologiska föräldrarna angivna.
- Äktenskapscertifikat från den svenska lokala skattemyndigheten.
Det är viktigt, att du upplyser skattemyndigheten, att det handlar om vigsel inför grekisk myndighet och inte vigsel på Sveriges ambassad.
Observera att personbevis och äktenskapscertifikat ska vara stämplade av det lokala skattekontoret samt undertecknat av handläggaren med blå penna.
Grekiska myndigheter kräver också en apostillestämpel på alla utländska dokument. Denna stämpel görs endast i Sverige av Notarius Publicus eller vissa advokatkontor.
Äktenskapscertifikatet och personbeviset ska översättas till grekiska. Kontakta grekiska ambassaden i Stockholm tel: 08-545 660 10.

Alla Grekiska Borgmästare har vigselrätt.

Källa; Sweden Abroad

Arne

Frappe 2012-07-29 14:35

Sv: Vigas på Kreta, hälp snälla!!!!
 
Citat:

Ursprungligen postat av Arne (Inlägg 282871)
[B] Denna stämpel görs endast i Sverige av Notarius Publicus eller vissa advokatkontor.
Äktenskapscertifikatet och personbeviset ska översättas till grekiska. Kontakta grekiska ambassaden i Stockholm tel: 08-545 660 10.

Alla Grekiska Borgmästare har vigselrätt.

Källa; Sweden Abroad

Arne

Bra att veta är att Grekiska ambassaden gör INGA översättningar de signerar endast de översatta papper etc. ( stämplar) behöver ni översättare samt advokat har jag namn och adress i Stockholm.

Mvh Camilla

Fysimera 2012-07-29 18:47

Sv: Vigas på Kreta, hälp snälla!!!!
 
Kul att gifta sig på Kreta.
Jag vet att Kreta Tema ordnar bröllop kolla med Ulpo hon pratar svenska så ni kan säkert lösa det hela
Länk:http://kretatema.gr.loopiadns.com/?page_id=104
Olle


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT