Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Karpathos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Internetcafé i Pigadia (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=28219)

Masse 2011-08-29 23:29

Internetcafé i Pigadia
 
Jag har varit på Karpathos flera gånger tidigare, men har inte koll på det här med internetcafé i Pigadia. Någon som kan berätta var det ligger och vad det kostar att surfa?

:) Mats

Riitta 2011-08-30 08:33

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Här Masse:) Du ser skylten mellan dom "högre"husen:) Jag var där flera gånger i November och betalade 1 euro i timmen:)
Det kan ju vara en del ungdomar där och spela så det blir lite väsen, men det var inte så farligt:)

http://i80.photobucket.com/albums/j1...mas/ITkafe.jpg

Riittabye_bye

Hellen 2011-08-30 08:56

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Var ligger det, känner inte igen det alls, kanske för att jag inte hade siktet inställt på något internetcafé, körde med WIFI :D

Riitta 2011-08-30 09:03

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Vid strandpromenaden:)I stan alltså, inte på "badsrtandsvägen":rolleyes:

Riittabye_bye

Hellen 2011-08-30 09:08

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Citat:

Ursprungligen postat av Riitta (Inlägg 250790)
Vid strandpromenaden:)I stan alltså, inte på "badsrtandsvägen":rolleyes:

Riittabye_bye

Ok, nu är jag med, ser även den lilla kiosken

Masse 2011-08-30 11:55

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Tack för hjälpen Riitta!

Bra pris. Det innebär att det känns som en betydligt bättre lösning att gå dit då och då, istället för att dra med laptopen. Vi ska bo på det lilla hotellet Kalimera som ligger vid början av stranden och det är så pass litet så det känns tveksamt om där finns wlan tillgängligt. Då är detta stället ett bra alternativ. Jag känner inte helt igen det, men av bilden får jag känslan av att det ligger borta i södra änden av hamnpromenaden, ganska nära själva kajplatserna. Är det rätt?

:) Mats

karinafp 2011-08-30 12:07

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Masse, du står med ryggen mot vattnet och tittar mot hotell Manos Plaza och f d taverna Romios, då ser du trappan upp litet till vänster om kafé Achilleon. Mitt emot den kantiga turistinformationskiosken, som är det enda som ligger på havssidan av hamngatan.

Annars finns det datorer även på internetcaféet Pot Pourri, vid kompasstorget, och på hotell Pavilion. Det hittar du om du har Pot Pourri och havet i ryggen och går högra gatan uppåt backen förbi apoteket. Det stora vita huset med den enorma bougainvillean är det.

Karin

Masse 2011-08-30 21:00

Sv: Internetcafé i Pigadia
 
Tack Karin! Då har jag klart för mig var det ligger. Och bra alternativ fick jag också.

:) Mats


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT